Oli aasta 2010, kui Saue Noortekeskusel tekkis idee kutsuda kokku piirkonna noorsootöötajad. Ühelt poolt, et lihtsalt kogemusi vahetada ja muresid jagada, teisalt, et kohtumises oleks ka veidi rohkem särtsu, võtta omavahel erialaselt mõõtu. Esimene kohtumine toimus Raplamaal Adila talus ning seda rahastas maakondlik avatud noortekeskuste projektikonkurss.Omavahel võistlesid viis noortekeskust: Saue, Keila, Kernu, Nissi ja Saku. Toona, nagu ka paljudel järgnevatel aastatel, oli igal võistleval noortekeskusel oma eestvõitleja. Kuna noorsootöötajate arv on paiguti erinev ja selline asjade korraldus kippus koostöö asemel liigset konkurentsi tekitama, muutsime viis aastat hiljem võistluse formaati. 2014. aastal Mustjõel toimunud võistlusel jagasime osalejad kõik segatiimidesse ning nüüd võisteldi juba oma meeskonna au nimel. Selline formaat kehtib tänaseni.
Võistluse korraldamise õigus liigub „külakorda“ omavalitsuste vahel edasi ja aasta-aastalt liitub seltskonnaga ka uusi valdasid. Nii osalesid selleaastasel võistlusel Paekalda Puhkekeskuses 7 omavalitsust 21 noortekeskuse ja 43 noorsootöötajaga: Saue vald, Keila linn, Saku vald, Kiili vald, Viimsi vald, Rae vald ja esmakordselt ka Harku vald. Saue Noortekeskusel oli seekord au juba kolmandat korda võistlust läbi viia. Enne veel, kui võistlemiseks läks, kujundasid kõik vallad näitliku plakati noortekeskuste töö korraldusest oma vallas. Mõnes on vaid üks noortekeskus, teises viis. Plakatile märgiti ära ka kõik tänased noorsootöötajad – järgmisel aastal võtame need pildid jälle ette ja vaatame, kui palju olukord vahepeal muutunud on.
Esimeseks võistlusalaks oli matkatehnika sprint. Samanimelist võistlust korraldame praegu üle-eestiliselt ka noortele ning otsustasime noorsootöötajatele anda võimaluse olla „jänesed.“ Kes need jänesed täpsemalt on ja mida nad teevad, saad lähemalt lugeda matkatehnika sprindi kodulehelt: bit.ly/matkatehnika. Noorsootöötajad võistlesid karabiinide ümberhaakimises ja erinevate sõlmede tegemises. Esimesse võistluspäeva mahtusid veel raftiralli Rummu mäele ja tagasi ning temaatiline viktoriin.
Teisel päeval pidid meeskonnad läbi mõtlema ja planeerima tegevused selleaastase noorsootöö nädala jaoks, mis toimub novembrikuu lõpus. Noorsootöö nädala teemaks on noorte osalus ja ettevõtlikkus ning neil teemadel mõeldi välja väga palju erinevaid temaatilisi tegevusi ja teemapäevi ettevõtlikkusmängudest kuni noortelaatadeni, tuuribussist konverentsini.
Teise päeva pärastlõunaks oli võistlus lõppenud ja meie ette astus noorsootöötaja, koolitaja ja karjäärispetsialist Argo Bachfeldt, kes andis kiirülevaate olulistest seadustest, mida noorsootöötajal on tark ja kasulik teada. Lühikoolitus toimus kohalike omavalitsuste koostöögrupi programmi „Uuenduslike noorsootöö mudelite väljatöötamine ja rakendamine noorte sotsiaalse tõrjutuse ennetamiseks“ raames ja selle rahastus tuleb Euroopa Sotsiaalfondist.
Kokkuvõtlikult võib öelda, et olid kaks intensiivset ja põnevat päeva, mille kõige suurem kasu seisnes selles, et kohtusime ja nägime lähedalt kolleege, kes siinsamas meie kõrvalvaldades ja –linnades toimetavad. Saime vahetada kogemusi, kuidas kuskil midagi tehakse ning tekkis tugevam tahe edaspidi muidki lahedaid asju koos teha.